Borba za očuvanje Sinjajevine predstavljena na međunarodnom ICCA skupu u Ženevi
Predstavnik Građanske inicijative „Sačuvajmo Sinjajevinu“, Milan Sekulović, učestvovao je na međunarodnom događaju „Rural Commons - Zajednička dobra ruralnih zajednica“, održanom u Ženevi, Švajcarska. Ovaj događaj okupio je stručnjake, istraživače i aktiviste iz cijele Evrope, koji su razmjenjivali iskustva o očuvanju prirodnih resursa i promociji održivog razvoja ruralnih zajednica.
Sekulović je predstavio aktivnosti naše organizacije, uključujući borbu za zaštitu Sinjajevine od militarizacije i izgradnje vjetroelektrana. Naglasio je značaj zajedničkog upravljanja prirodnim resursima kao modela za očuvanje prirodne i kulturne baštine. Prezentacija slučaja Sinjajevine izazvala je veliko interesovanje i poštovanje prisutnih, posebno članova ICCA Konzorcijuma, koji se bavi zaštitom prava lokalnih zajednica i domorodačkih naroda na njihovim „teritorijama života“.
U okviru događaja, Milan Sekulović je upozorio na aktuelne opasnosti po Sinjajevinu, uključujući planove za izgradnju vjetroelektrana, koji prijete očuvanju tradicionalnog načina života i biodiverziteta ovog područja. Takođe, istakao je značaj katunskog načina života kao ključnog dijela kulturnog identiteta i održivog razvoja ruralnih zajednica.
Podršku našoj prezentaciji dao je i Pablo Dominguez, antropolog koji je istraživao ekološki i kulturni značaj Sinjajevine. On je naglasio važnost uključivanja lokalnih zajednica u procese donošenja odluka i očuvanja prirodnih resursa.
Na događaju smo dobili poziv da budemo dio volonterskog radnog tima ICCA Konzorcijuma za uspostavljanje evropskog sekretarijata koji bi se borio za zaštitu lokalnih zajednica širom Evrope. Ovo partnerstvo će omogućiti dodatno jačanje naše borbe na međunarodnom nivou i širenje aktivnosti na zaštiti katuna i drugih ruralnih područja u Crnoj Gori.
Skup je obuhvatio tematske sesije koje su se bavile očuvanjem ruralnih pejzaža, doprinosom lokalnih zajednica ciljevima održivog razvoja i zaštitom prirodnog i kulturnog naslijeđa kroz tradicionalne prakse. Sekulović je tokom diskusija ukazao na potrebu za hitnom zaštitom Sinjajevine i uključivanjem javnosti u sve odluke koje se tiču njenog budućeg statusa.
ICCA Konzorcijum je međunarodna mreža koja štiti prava lokalnih zajednica na upravljanje i očuvanje njihovih teritorija. Osnovan 2008. godine, Konzorcijum okuplja članove iz više od 70 zemalja i aktivno radi na priznavanju prava zajednica, očuvanju biodiverziteta i promociji održivog upravljanja prirodnim resursima.
Učešće na ovom događaju dodatno nas je osnažilo da nastavimo borbu za očuvanje Sinjajevine kao ekološki, kulturno i istorijski značajnog područja. Zahvaljujemo se svim partnerima i učesnicima koji su prepoznali značaj naše borbe i pozivamo javnost da se pridruži očuvanju ovog jedinstvenog prirodnog dobra.
Građanska inicijativa „Sačuvajmo Sinjajevinu“ ostaje posvećena promociji održivog razvoja i zaštiti prava lokalnih zajednica u Crnoj Gori.
Fajlovi
- Članak nema fajlove.