Vojni poligon bi uzeo dušu Sinjajevini

Blog Details
Daleko od urbanizacije, u katunu Borova glava – donji Muleč, zatičemo porodice koje su sa stokom na Sinjajevini. Sa planinom su se saživjeli i sa svim njenim ćudima. Ali sa nagovještajem da se na njenim predjelima gradi vojni poligon nisu.
"Našoj državi treba vojni poligon, ali treba tražiti mjesto gdje to neće smetati. Mislim da na Sinjaj. Je to suludo, zamisliti na jednoj ovakvoj ljepotici praviti poligon. Bez obzira šta tu da se radi i čija vojska. Ipak će se tu upotrebljavati neka bojeva sredstva. Mislim da to narušava njenu prirodu, njenu dušu", poručuje katunjanin Obrad Miličić.
"Umjesto da pomažemo razvoju stočarstva mi pravimo probleme stočarima, tim planinarima ovdje hoćemo da uništimo ispaše, tako da kompletno nismo za pravljenje vojnog poligona", ističe Novak Tomović.
Pitanje vojnog poligona aktuelizovao je nedavno potpredsjednik Vlade i ministar odbrane Raško Konjević. Uz podsjećanje da na nacionalnoj teritoriji Vojska trenutno nema prostor za vježbe I artiljerijska gađanja iz komande poručuju da Sinjajevina ostaje jedna od opcija.
"Mi smo za taj prostor uradili detaljne analize i procjene prije šest godina. Takođe, uradili smo neophodan elaborat I dokumentaciju gdje su jasno definisane granice, zone sigurnosti i balističke procjene. Na njoj se neće ništa graditi u smislu objekata stalnog tipa. U vrijeme u kojem bi vojska boravila u toj prostoriji, obično se izgrađuju naselja rpivremenog karaktera kao što su šatori, kontejneri i slično", kaže Aleksandar Pantović, pukovnik u Vojsci Crne Gore
U analize da vježbovno–strelišni poligon neće ugroziti život u planini njeni čuvari ne vjeruju.
"Ako te studije za koje Ministarstvo odbrane kaže da postoje, a koje ne pokazuju nikakav uticaj na životnu sredinu, zašto nam ih onda ne daju. Četiri godine mi tražimo te dokumente, analize, nikada ih dobili nismo", napominje Milan Sekulović, aktivista građanske inicijative “Sačuvajmo Sinjajevinu”.
U građanskoj inicijativi “Sačuvajmo Sinjajevinu” organizovali su potpisivanje peticije, a podršku dobili od blizu 300 svjetskih ekoloških organizacija.
"Globalnu peticiju, tražimo od EU da ne dozvoli CG da uđe u EU dok ne zaštiti Sinjajajevinu, jer mi možemo da uđemo u EU i unesemo nešto vrijedno. Mi od Vlade tražimo da ispoštuje studiju iz 2016. i proglasi Sinjajevinu zaštićenim područjem, a odluku o vojnom poligonu poništi", navodi Sekulović.
Prije nego je postao potpredsjednik prethodne Vlade, aktuelni premijer Dritan Abazović, upravo je na Sinjajevini prije gotovo dvije godine pružio podršku mještanima i poručio tada da nikakvi vojni poligoni i vježbe nijesu potrebni na tom lokalitetu, te da će taj posao biti završen u korist građana. Iz Vlade koja treba da donese konačnu odluku, međutim, još se ne oglašavaju.

Prilog o Sinjajevini možete pogledati na linku.

Fajlovi

  • Članak nema fajlove.